Kilka najbardziej wpływowych osób w świecie Polskiej Kinematografii

Redakcja

13 stycznia, 2024

Polska scena filmowa bez wątpienia jest niezwykle barwna i bogata. Nie da się bowiem ukryć, że nasz kraj wypuścił na szerokie wody wielkiego świata wiele talentów, które podbijały nie tylko polskie, ale także i światowe kina. Można jedynie być dumnym z tego, iloma gwiazdami może pochwalić się polski przemysł filmowy. Warto więc znać ważne osoby ze świata filmu, które już na zawsze odmieniły spojrzenie na polską filmografię i sprawiły, ze stała się ona znana i doceniana na całym świecie. O których osobach ze świata filmu jest tu mowa?

Agnieszka Holland

Agnieszka Holland to bez wątpienia jedna z największych osobistości w polskim przemyśle filmowym. Urodziła się ona w 1948 roku i wyreżyserowała chociażby znany i lubiany film jakim jest Tajemniczy Ogród. Ta warszawianka ma na swoim koncie współpracę z największymi gwiazdami Hollywood jak np. Leonardo DiCaprio czy Maggie Smith. Bez wątpienia polska scena filmowa dzięki Agnieszcze Holland zyskała sobie nowe życie i stała się o wiele bardziej rozpoznawalna.

Roman Polański

Roman Polański, a właściwie Rajmund Roman Thierry Polański, to również wyjątkowo barwna postać polskiego filmu. Urodził się on w 1933 roku w Paryżu. Z Romanem Polańskim związanych było wiele kontrowersji, jednocześnie nie przyćmiły one jego gigantycznego talentu reżyserskiego. Jest on nie tylko reżyserem, ale także aktorem oraz producentem. Ma on na swoim koncie współpracę z wieloma gwiazdami, a jego filmowa twórczość odbijała się głośnym echem na całym świecie. Najbardziej znanym dziełem Romana Polańskiego, jest kultowy już film Co?. Z pewnością ten polsko-francuski reżyser na stałe zapisał się w polskiej twórczości filmowej.

Witold Kon

Witol Kon to były już działacz polskiego niezależnego ruchu filmowego. Ta wybitna postać filmografii opuściła nas na zawsze w 2021 roku. Niemniej jednak Witold Kon to wybitna postać, którą wypada dokładnie zapamiętać. Wielokrotnie zasiadał bowiem w jury festiwali filmowych, a także przewodniczył on Federacji Niezależnych Twórców Filmowych.

Polecane: